Fototapeta – jak ją dobrze położyć?

Dodatki do wnętrza, takie jak fototapeta mogą być świetnym rozwiązaniem dla nudnych ścian, jak i również alternatywą dla obrazów. Z pozoru tapetowanie może wydawać się banalnie proste, bowiem co to za trudność przykleić kawałek papieru czy też specjalnego materiału? Niestety rzeczywistość wygląda znacznie inaczej i jest to bardziej skomplikowane.
Przede wszystkim istotne będzie odpowiednie przygotowanie ściany, na której ma znajdować się fototapeta. Jeśli np. mamy do czynienia ze świeżą ścianą, która pokryta jest gładzią czy wykonana z płyty karton-gips, to wtedy musisz ją wcześniej zagruntować specjalnym środkiem. Należy tego dokonać na około 2-3 godziny przed klejeniem tapety właściwej.
Jeśli chodzi o ściany, które już są pokryte farbę, to najpierw myjesz ją mydłem malarskim. Jeśli warstwa farby jest wyjątkowo gruba, to będziesz musiał wziąć papier ścierny i ją nieco przytrzeć. Nie zapominaj o odtłuszczeniu ściany.

Zanim przejdziesz do tapetowania, to dobrze by było, gdybyś sobie całą fototapetę rozłożył na czystej i suchej powierzchni, dzięki czemu będziesz doskonale widział, czy nie zawiera ona żadnych uszkodzeń itp. Zobacz czy wzór jest taki jak chciałeś oraz czy łączenia są w porządku.
Klejenie odbywa się poprzez nałożenie kleju na ścianę oraz tapetę. Najpierw jednak dokładnie rozplanuj sobie wszystko na ścianie, bowiem potem będzie Ci to szło znacznie lepiej i szybciej, kiedy już w głowie będziesz miał obraz tego, jak to wygląda. Nie należy również przesadzać z ilością kleju, żeby tapeta nim wręcz nie nasiąkała.
Kiedy już weźmiesz się za klejenie, musisz uważać, aby nie powstawały żadne pęcherzyki powietrza. Jeśli takowe znajdziesz, to możesz je usuwać za przy pomocą miękkiej szczotki albo wałka. Wyposaż się również w dobrej jakości nóż, dzięki któremu będziesz mógł szybko sobie poprzycinać tapetę do odpowiednich wymiarów w razie potrzeby.

  Wygoda na wyciągnięcie ręki

sklep z podłogami

2 komentarze