Dekoracyjne elementy ścian i sufitów

DEKORACYJNE ELEMENTY ŚCIAN I SUFITÓWNa wszelkie dekoracje w swoich mieszkaniach decydujemy się coraz częściej. Nie może nas to jednak dziwić, bo kluczowe jest tutaj to, że są one coraz szerzej dostępne, a do tego także i z roku na rok tańsze. Mimo wszystko w dalszym ciągu wielu z nas nie wie, jaka sztukateria sprawdzi się w jego mieszkaniu najlepiej i dokonuje błędnego wyboru. Warto w związku z tym zdać sobie sprawę z tego, na co postawić i jak takie elementy dekoracyjne na swoich ścianach czy sufitach wykończyć. Tym bardziej że nie jest to zbyt skomplikowane.

Materia

Jeśli chodzi o materiał, z którego owe elementy sztukaterii mogą być wykonane, to wymienić należy tutaj trzy rodzaje. Po pierwsze jest to gips, po drugie styropian, a po trzecie poliuretan. Od gzymsów, listew i innych dekoracji z gipsu się stopniowo odchodzi, a więc naszą uwagę skupić powinny dwa ostatnie. Częściej stawiamy tutaj na styropian, ale to pewnie dlatego, że jest on znacznie tańszy. Ma to jednak swoje odzwierciedlenie także i w jakości, bo łatwo jest elementy dekoracyjne ze styropianu uszkodzić.

Montaż

Jeśli chodzi o montaż to gotowe elementy sztukaterii najlepiej umieszczać na surowe tynki lub niemalowane i wygładzone ściany. Te, które były wcześniej malowane należy dokładnie oczyścić i zeskrobać z nich farbę.

Wykończenie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie listwy i gzymsy pomalować. Jeśli się na to decydujemy, używamy do tego farby emulsyjnej lub akrylowej, oczywiście przedtem dokładnie zabezpieczając ściany wokół malowanego elementu.

sklep z podłogami

  Jak szukać oryginalnych rozwiązań do wystroju wnętrza
2 komentarze